A siker iskolái közül biztosan ismered az alapvető megközelítéseket. Például, hogy utánozd le a sikeres embereket, és te is sikeressé válsz! Vagy fektess 10.000 órát valamibe, és biztosan sikeressé válsz azon a területen, stb. Tényleg így volna, vagy azért nem egészen ez a helyzet?
A jelenlegi tudományos megközelítés és a kutatási eredmények nem támasztják alá azt, hogy attól válnál igazán sikeressé, ha valakit leutánzol. Sem azt, hogy pusztán a gyakorlással biztosan hatalmas sikereket fogsz elérni az általad választott területen. A teljesítmény növelése nem úgy működik, hogy robotizálod magad, és minden el van intézve. De beszéljenek most az eredmények.
Brooke Macnamara 88 olyan tanulmányt vizsgált meg, amelyek az elkötelezett gyakorlás és a teljesítmény kapcsolatát elemezték különböző területeken. Az elkötelezett gyakorlás azt jelenti, hogy valaki strukturált módon, specifikus módszerekkel fejleszti teljesítményét egy adott területen. Macnamara azt találta, hogy még ennek az elkötelezett gyakorlásnak is limitált hatásai vannak a teljesítményre nézve.
Az elkötelezett gyakorlás még a sportteljesítmény esetében is csak 18%-ot magyaráz meg az elért sikerekből, a zenészek esetében pedig 21%-ot. A sport és a zene területein azért magasabbak ezek az arányok mint másutt, mert ezeken a területeken a teljesítményben jelentős szerepet játszik az, hogyha bejáratjuk, automatizáljuk bizonyos agyi áramköreinket a gyakorlással. E két területen agyunk motorikus funkcióit használjuk, ám amikor tudás-alapú munkáról beszélünk, például programozásról vagy salesről, a gyakorlás mindössze 1%-ot magyaráz meg az elért teljesítményből!
Dr. Harald Harung PhD és Dr. Fred Travis PhD egészen más eredményekre jutottak vizsgálataiknak köszönhetően. Ők azt feltételezték, hogy a magasabb teljesítmény mögött magasabb szintű agyműködésnek kell állnia, bármilyen területről vagy tevékenységről legyen szó. Éppen ezért olyan csúcsteljesítőket vizsgáltak, akik hosszútávon is kiemelkedő teljesítményt értek el különböző szakterületeken (top vezetők, élsportolók, hivatásos zenészek). Harung és Travis vizsgálati alanyaiknál azt figyelték meg, hogy a csúcsteljesítők agya három dimenzióban markánsan különbözött az átlagos teljesítők agyától:
- Összhang: agyuk különböző területei összhangban, koherensen működnek egymással
- Éberség: agyuk CEO-jában dominánsan alfa 1-es agyhullámok mérhetőek (egyszerre relaxáltak és éberek)
- Hatékonyság: agyuk akkor dolgozik, amikor szükséges, amikor nem szükséges, pihen
Ezt a hármast agyi integritási értéknek nevezték el, és úgy tűnik, hogy ez az az optimális agyműködés határozza meg a magas teljesítményt bármilyen területen, hiszen bármilyen területről is legyen szó, valamilyen módon mindig az agyunkat kell használnunk, hogy jól teljesítsünk!
Hogy jön ehhez a Transzcendentális Meditáció? A TM és a teljesítmény kapcsolatában két érdekességet kell megjegyeznünk:
- Az egyik, hogy a TM ugyanazokat a a minőségeket fejleszti agyunkban, mint amely minőségeket fejlettnek találták a csúcsteljesítők agyában (összhang, éberség, hatékonyság).
- A rendszeres TM gyakorlóknál idővel magasabb agyi integritási érték mérhető mint a csúcsteljesítők esetében.
A Transzcendentális Meditációt gyakorlók tehát csúcsteljesítőkké válhatnak! Ha naponta kétszer 20 percet töltesz meditációval, már ugrásszerű változást tapasztalhatsz teljesítményszintedben rövid időn belül!
Ne hagyd ki, jelentkezz fel a következő tanfolyamomra!