Biztosan hallottad már a biohacking kifejezést. A biológiánk “meghekkelése” azt jelenti, hogy megpróbáljuk optimalizálni annak működését tudományos, következetes módszerekkel. Én azt gondolom, hogy rengeteget tehetünk magunkért azáltal, hogy megismerjük biológiai működéseinket, majd olyan napi rutinokat alakítunk ki, amelyek támogatják a boldog mindennapokhoz szükséges magas energiaszintet.
Korábbi cikkeimben elsősorban arról írtam, hogyan hat a Transzcendentális Meditáció a testünkre, hogyan pihenteti, és optimalizálja annak működését. A mostani írásomban pedig arról írok majd, hogy milyen egyéb praktikákat használhatunk testi egészségünk fenntartása vagy fejlesztése érdekében, és hogy ezek hogyan hatnak vissza mentális képességeinkre, illetve meditációs tapasztalatainkra.
A Transzcendentális Meditáció gyakorlásánál alapvető tapasztalat, hogy test és elme egymástól el nem választható egységek. Minden meditáló tudja, hogy ha előidézzük elménk csendességét, az maga után vonja testünk pihenőállapotba való kerülését. Azonban azt is tapasztalatból tudjuk, hogy a testünkben jelenlévő stresszek, feszültségek, méreganyagok megakadályozzák a mélymeditáció zavartalan állapotát, és kihoznak a felszínre. Ezek a tisztátalanságok nem csak a meditáció során okoznak kellemetlenséget, hanem a meditáción kívüli tevékenységeinkbe is bezavarhatnak. Gondolhatunk itt a visszatérő fáradékonyságra, feszültségekre, a rossz közérzetre, stb. Vajon mit tehetünk ezek enyhítése vagy akár teljes megszüntetése érdekében?
A legegyszerűbb, ám egyúttal leghatékonyabb megközelítés, amelyet alkalmazhatunk, a nap ciklikus változásaira épít. A nap 24 órájának változásai, például a fény és a sötét természetes váltakozása minden élő organizmusra (így ránk is) rendkívül jelentős hatást gyakorolnak. A testben beindított biológiai folyamatok segítségével kijelölik, hogy mikor legyünk ébren, és mikor aludjunk; mikor együnk, és mikor böjtöljünk; vagy éppenséggel azt is, hogy mikor edzzünk, és mikor pihentessük tagjainkat. Messze a teljesség igénye nélkül néhány összefüggés: Az éjfél előtti órák jelentik a legpihentetőbb alvási időszakot, így érdemes korán lefeküdni. Egy pihentető alvás után a kora reggeli órák adják a legnagyobb frissességet, így akkor érdemes meditálni, majd edzeni, hogy energikusan induljon a nap. Délben a legerősebb az emésztésünk, így akkor érdemes a legnagyobbat ennünk, a többi étkezés mennyiségét pedig csökkenteni. Az esti órákban érdemes minden kék fényt megszüntetni környezetünkben, mert a kék fény gátolja a melatonin (alvási hormon) termelődését.
Ha csak a következő néhány alapszabályt betartod, egy hét alatt jelentős változást érhetsz el energiaszintedben, és javíthatod meditációid minőségét is:
- Minden nap feküdj le este 10-ig!
- Minden nap eddzél 20-30 percet reggeli előtt!
- Az ebéd legyen a legnagyobb étkezés, a reggeli kisebb, a vacsora a legkisebb!
- Ne nassolj étkezések között, és minden nap ugyanabban az időpontban egyél!
Ezeknek a szabályoknak a betartása a szokásaidat összehangolja a nap természetes változásaival, és ez rendkívüli módon tehermentesíti a szervezetedet. Végre akkor csinálod, amit csinálsz, amikor annak természetes ideje van. Például délben eszel nagyot, amikor meg is tudod emészteni, nem este 10 után, amikor az emésztésed már rég nem funkcionál, és emiatt egész éjszaka a gyomrodban erjed a vacsi lerontva az alvásminőségedet.
A biohacking tehát minden meditálónak fontos kérdéssé kell válnia! Előbb-utóbb szükséges egy olyan napi rutin és életmód kialakítása, amely a lehető legjobban támogatja testi-lelki fejlődésünket – mert a kettő egymás nélkül csak egy bizonyos szintig fejleszthető.